Környezetünk védelmében….
A háztartáson belül is nagyon fontos a fenntarthatóság megteremtése, és annak megőrzése.Többek között nagy szerepe van ebben a háztartási hulladékoknak. Kiemelendő a szelektív hulladékgyűjtés, azaz külön gyűjtendő az üveg, a papír, és a műanyag szemét is. Bár nem minden környéken van szelektív szemétgyűjtő, de egy kis szervezéssel könnyen megoldható ez is.
A tisztaságot is biztosíthatjuk kiváló minőségű tisztítószerekkel, mosogató – és mosószerekkel, univerzális tisztítószerekkel, amelyek igen hatásosak. Ilyen többek között a Sodasan, Sonett, Ahimsa, Frosch. Fontos szempont, hogy ezek a termékek ne tartalmazzanak tartósítószereket, hozzáadott mesterséges anyagokat, kőolajszármazékokat. Az a legoptimálisabb, ha saját magunk készítjük el ezeket a tisztítószereket, de ha nincs rá lehetőségünk, akkor be is lehet szerezni helyi termelőktől: www.tisztajotisztitoszer.boltaneten.hu. Továbbá a szappankészítés fortélyait is el lehet sajátítani ugyanitt.
Aki kedvet kapott az elkészítésükre, azoknak hasznos tippeket, kiváló recepteket adunk” Zöld Tippek” című rovatunkban.
Szervesen kapcsolódik a fenntarthatósághoz, a környezet védelméhez, ha a saját környezetünkből, saját javainkból állítjuk elő a háztartásunk rendbentartásához szükséges eszközöket, illetőleg itt helyben szerezzük be a szükséges alapanyagokat, mint például a citromsavat, bóraxot, szódabikarbónát, ecetet, mosószódát. Ezzel pedig támogatjuk a helyi termelők megélhetését is.
A műanyag , vagyis a PET palackok elterjedését tudjuk megállítani azzal, hogy nem palackos ásványvizet vásárolunk, hanem beszerzünk egy megbízható minőségű vízszűrő kancsót. A költsége hamar megtérül, hiszen nem kell megvennünk az ásványvizet. Műanyag bevásárlótáskák helyett használjunk környezetbarát, vászonból készült táskákat, amelyeket könnyen és olcsón beszerezhetünk használtruha boltokban.
A komposztálásról dióhéjban
” A Földet nem apáinktól kapjuk ajándékba, hanem unokáinktól kölcsönbe.”
Napjainkban szerencsére igen elterjedt a természetes lebomlás elvén működő komposztálás, ez a hálás és méltán egyre népszerűbb módszer, mint a hulladékcsökkentés és a környezetvédelem természetes alternatívája. Röviden néhány információval és hasznos linkkel szeretnénk segíteni kedves olvasóinknak a módszer elsajátításához, és eredményesebbé tételéhez.
Miért komposztáljunk?
Számos előnye van többek között, például:
– Kevesebb szemét keletkezik, hiszen a háztartásunkban keletkezett szerves hulladék nagy részét felhasználhatjuk, ennélfogva később telik meg a hulladékgyűjtő, amely ritkábban kerül elszállításra, és csökken a légszennyezettség.
– A levegőbe kerülő káros anyagok mennyiségét úgy is csökkenthetjük, ha az avart nem égetjük el, hanem felhasználjuk komposzt alapanyagként.
– Extra minőségű tápanyaghoz juttathatjuk a növényeinket, elősegítve ezzel a fejlődésüket, hálából pedig színpompás virágokkal ajándékoznak meg bennünket.
– A keletkezett szerves hulladék visszakerül ezáltal a természet örök körforgásába, nem pedig a szemétégetőbe, amelynek káros hatásai nagyon megterhelik a Földet.
– javítja a talaj minőségét, ezáltal nincs szükség műtrágyára.
– Csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, ami azt jelzi, hogy valójában mennyivel fogyasztunk többet, mint amennyink van. Bővebb információ erről a támáról Dr. Viktor András szakértő előadásában:
– nem utolsósorban pedig a testmozgás is hasznukra válik 🙂
Felhasználható nyersanyagok:
– Főszabály szerint a szerves alapanyagok képezik a komposzt összetevőit. A konyhában főzéshez, sütéshez felhasznált ételmaradékok közül a legideálisabb: gyümölcsök, zöldségek, teafilterek, – különösen a gyógynövényteákhoz felhasznált szálas növényekből készített összetevők, továbbá a tojáshéj, és kávézacc, a natúr papír, a gyapjú, és a pamut is megfelelő. A kertből a lehullott gyümölcsök, lomb, levelek, ágak, termések, az elnyílt, elhervadt virágok, a kerti gaz, a levágott fű is ideális alapanyag. Egyéb összetevőkként szerepelhetnek még a levágott haj és köröm is.
Ami semmi esetre sem kerülhet a komposztba:
Ezt a kritériumot nagyon fontos szem előtt tartani! Ebbe a felsorolásba illik: fertőzött, beteg növények, műanyagok és azok származékai, lakk,- festék,- olaj maradványok, az ételmaradékok közül a hús – és csontmaradékok, veszélyes hulladékok, elektronikai hulladékok, vegyszereket tartalmazó testápolási termékek, illetőleg gyógyszerek. Figyelni kell arra is, hogy a növények, amelyek belekerülnek a komposzt tárolóba, olyan helyről származzanak, amely nem a nagy forgalmú autóutak mentén található.
A komposztálás lépései:
– 1. lépés: Gyűjtés: A zöld hulladékokat gyűjtsük egy megfelelő nagyságú tárolóedénybe.
– 2. lépés: Aprítás: Ideális, ha a nyersanyagokat 5 cm- nél kisebb darabokra vágjuk, így gorsítjuk a lebomlási időt.
– 3. lépés: Feltöltés: A komposztáló edényünk aljára helyezzünk faaprítékot, szalmát, ezzel biztosítva a megfelelő oxigénellátást, levegőzést, ami elengedhetetlen a folyamat megfelelő működéséhez. Erre kerüljön a szerves zöld hulladék. A rétegek közé különböző adalékanyagokat helyezhetünk el, amelyek egyrészt azt a célt szolgálják, hogy javítsák a komposzt minőségét, másrészt pedig semlegesítik az esetlegesen keletkező kellemetlen szagokat, és gázokat is. Ilyen adalékanyag lehet – a teljesség igénye nélkül – például a föld, a zeolit, mészkő, őrölt dolomit. A leghatásosabbnak bizonyult ebben az esetben a föld, illetve ha van a birtokunkban van olyan komposzt, amely még nem teljesen érett.
– 4. lépés: Keverés, és átrakás: A komposztkészítéstől számított 5-6 hét elteltével szükségessé válik a komposzthalom alapos megkeverése, de addig még ne nyúljunk hozzá, mert a gombák, és a baktériumok így tudják csak kifejteni áldásos tevékenységüket. Ezt a műveletet 6-8 hetenként érdemes megismételni, a komposzt minőségének javítása érdekében.
Nagyon fontos a megfelelő nedvességtartalom megléte, és az oxigénellátás megfelelő biztosítása, ennek érdekében gyakran ellenőriznünk kell a komposzthalmot.
Két fajta komposztot különböztethetünk meg. Az egyik a 4-6 hónapos, vagyis a friss: ezt használhatjuk fák, cserjék betakarítására, a másik pedig, amely a 8-12 hónapos érett komposzt már rendelkezik olyan tulajdonságokkal, amely alapján alkalmassá válik a talaj minőségének javítására. A komposztálás napja minden év október 18.-án van.
Használjuk hát ki a komposztálás eme csodálatos hatásait! A környezet védelme mellet kitűnő programként szolgálhat akár az egész család számára.